Історія села Благодатне (колишні назви: Чапаєвка, Охримівка)


І. Заселення земель Чапаєвської (Запорізької) сільської ради

Створення Запорізької сільської ради

У 1927 р було заснованоЗапорізьку сільську раду, якій були підпорядковані села: Запоріжжя, Кошове, Весела Дача, Свердлівка, Оденівка, Григорівка, Чапаєвка, Подидар, Одраднє, Надія, Новоукраїнка. Всього по сільській раді налічується 400 дворів, в яких проживає 2 128 чоловік.

По назвах сіл можна судити, що їх населення нащадки запорозьких козаків.

Села Запорізької сільської ради виникли в основному після революції, коли безземельним селянам наділялась земля. Ті селяни, яким наділи припадали далеко, заснували нові села. Так, переселенці з Шестірні і Новокурська заснували Кошове і Запоріжжя, навіть Нову Шестірню за 50 км від старої.

Шестіряни і куряни заснували села Новоукраїнку, Оленівку, Веселу Дачу, Швейцарію.

На території Запорізької сільської ради розташовані 2 сільгосппідприємства.

Центральна садиба Запорізької сільської ради – с. Чапаєвка.

Село Запоріжжя, засноване у 1921 році з шестірянських та ново курських переселенців. В селі розташоване КСП «Зелений луг», є клуб, бібліотека, середня школа.

В селі також є братська могила полеглим у Великій Вітчизняній війні. На могилі пам’ятник з постаттю воїна без традиційного зображення.

Були в степах Запорізької сільської ради і єврейські поселення. Колонію № 3 названо селом Свердлівка. В 1941 році воно було центром Свердловської сільської ради. А колонія № 4 назвалась селом Мережене, яке вже зникає. Залишилася одна сім’я з трьох чоловік (1996 р.).

ІІ. Заснування сіл Запорізької сільської ради.
Радгосп імені Чапаєва. Село Чапаєвка (Охримівка)
/Files/images/selo/20130123_143332.jpg

Старі назви радгоспу були такі: РСЧА, ім.. Щорса, колгосп «Надія», «Зоря комунізму». Село, в якому розмістилося господарство, називалося Охримівка. Нове його найменування – село Чапаєвка.

В селі Чапаєвка до війни розміщалися лише конюшні, село тоді ще не родилося. Пізніше побудували школу, дитячий садок, їдальню, Будинок культури, магазин, амбулаторію, два гуртожитки. Контору радгоспу, гараж, механізовану майстерню, пошту, бібліотеку, тваринницькі ферми, механізований тік, церкву. В радгоспі здійснена реконструкція дощувальної системи, єдина в районі. Укладено договір з ПМК-247 (пересувна механізована колона) на обслуговування внутрігосподарської мережі зрошування. Змонтовано широкозахватну дощувальну установку «Дніпрянка».

До складу господарства входить 7 сіл: Григорівка, Надія, Новоукраїнка, Оленівка, , Одраднє, Подидар, Чапаєвка. В селах проживає 1 109 чоловік, з них в господарстві працює 349 чоловік.

Господарство спеціалізується на вирощуванні насіння овочевих культур.

Загальна площа землі 5 105 га в тому числі

сільгоспугідь - 4 773 га, із них ріллі – 3 931 га, зрошувальних – 1 185 га.

В 1996 році в господарстві вироблено 369 т молока, 84 т м’яса, 1 578 т зерна, 321 т соняшнику, 43 т овочів.

З 1999 р., згідно з рішенням загальних зборів працівників радгоспу ім. Чапаєва про зміну форми власності, радгосп ім. Чапаєва перейменовано в КСП ім. Чапаєва, який являться його правоприємником.

/Files/images/selo/20130124_134825.jpg/Files/images/selo/20130124_134948.jpg

/Files/images/selo/2.gif
/Files/images/selo/0.gif

Село Новоукраїнка

Засноване село в 1924 році на землях поміщика Цеби, який всю цю територію використовував для випасу овець

Перші жителі переїхали з села Новокурське, з с. Шестірні дві сім’ї та тири з с. Андріївки. Селяни розбирали свої старі оселі і перевозили на нове місце, важко було, але земля для селянина була понад усе.

Дехто з господарів привозив і новий будівельний матеріал і будували за зразком німецьких колоністів. Швидко будувалося село, через рік вже було 55 дворів, в яких проживало 260 мешканців.

В 1924 – 1925 роки земля була розорана, засівалась зерновими культурами, а частина залишалась під чорний. Було введено чотири поля – від Козацької могили до ново курської межі, поле від могилівської межі, поле старі садиби і поле Сторчові від андріївської межі.

Ставків не було, тому в кожному дворі, або на межі між садибами копали колодязі, в них була смачна вода. Вулиця була широкою (до 50 м), щоб зручно було проганяти худобу. Біля кожної садиби в 1925 – 1926 роках посадили фруктові дерева та декоративні кущі. Це робилося організовано під керівництвом агронома Макієнка, що жив в селі Шестірня.

У 1931 році організувався ТСОЗ, називався він «Українець», першим його головою був присланий тридцятитисячник з міста Кривого Рогу Шепель. ТСОЗ проіснувало не довго і було ліквідоване. Селян розібрали свою худобу, реманент, який був усуспільнений. Потім утворили колгосп імені Косіора, першим головою був Печений. В час організації колгоспу вирішили усуспільнити і курей, то їх за одну ніч порізали і поїли. На зароблені трудодні майже нічого не платили, а кожен мав здати молоко, м'ясо, яйця. Податки платили навіть за кожну деревину, а сади в кожного були по 0, 5 га, тому частина садів була знищена, ще в додачу треба було добровільно-примусово підписуватись на державну позику. Хто опирався, викликали в контору по 3-5 разів на ніч, до тих пір, поки не здавався і підписувався на запропоновану саму.

Господарі, які старанно працювали і більше мали, попали в списки куркулів і були розкуркулені – Горлов В., Авєрін Василь, Авєрін Віктор, Топчій Іван, Ємцев Гнат та інші.

В 1932 – 1933 роках новоукраїнців спіткала такаж доля, як і всіх широківчан. Зерно було забране, половину, яка лишалася, змушували жінок перевівати (в листопаді місяці) і якщо за день набиралося оклунок зерна, то його ж одразу забирали. Степом бродили голодні коні,, весною 1933 року вони здихали біля села. Не минуло репресії й селян, зникли назавжди Максименко Іван, Горлов Т., Цапко Платон, син його Грицько пішов розшукувати батька, то забрали і його, щоб не був уже допитливим.

Голови колгоспів до війни були майже всі місцеві, а після війни – всі привозні. В 1933 році розпочалось укрупнення колгоспу ім. Косіора, до нього увійшли села Григорівка і Охримівка (Чапаєвка). Існував колгосп до 1935 року, а потім знову розукрупнений. В селі Новоукраїнка створено колгосп ім. Хрущова, в с. Чапаєвка – ім. Чапаєва, в Григорівці – «Пролетар». Існували ці колгоспи до 1950 року. В 1950 році знову пройшло укрупнення, до попередніх колгоспів ще був приєднаний колгосп села Надія з такою ж назвою, укрупнений колгосп назвали ім. Хрущова. Проіснував до 1957 року, потім перейменований на «Зоря комунізму», і в 1958 році був укрупнений з колгоспом РСЧА (село Одраднє та Оленівка), а також з колгоспом «Шлях Леніна» (села Крива Балка та Подидар).

Новостворений колгосп одержав назву ім. Чапаєва, а в 1965 році став радгосп ім. Чапаєва.

В селі Новоукраїнка до 1935 року працювала початкова школа, а коли її закрили, то всіх дітей підвозили до школи в село Запоріжжя.

В приміщенні школи спочатку була контора колгоспу, а потім пологовий будинок. Молодь поступово залишала село.

Перейменування Запорізької сільської ради в Чапаєвську

Запорізька сільська рада в 2002 році була перейменована в Чапаєвську. Центр сільської ради –с.Чапаєвка.

За даними Головного управління статистики в Дніпропетровській області кількість населення в районі на 1 лютого 2011 року становила 28 094 осіб.

Центральний населений пункт

село Чапаєвка

Територія- 83 ,0 га

Населення - 449 осіб

Домогосподарств - 153.

С.Григорівка

Територія -50.0 га

Населення -113 осіб

Домогосподарств -48

С.Надія

Територія- 54.2 га

Населення -125 осіб

Домогосподарств -47

С.Новоукраїнка

Територія- 69.2 га

Населення -90 осіб

Домогосподарств -35

С.Оленівка

Територія 22.7 га

Населення- 21 осіб

Домогосподарств- 12

С.Одрадне

Територія- 55.0 га

Населення- 132 осіб

Домогосподарств -5

Кiлькiсть переглядiв: 439